OS Malevich 2.9 Güncellemesi Yayınlandı

Ajax güvenlik sisteminin merkezi konumundaki HUB cihazları üzerinde çalışan işletim sistemi OS Malevich 2.9 güncellemesi ile birlikte pek çok yenilik getiriyor.

Ajax güvenlik ve alarm sistemini sıradan sistemlerden ayıran en büyük özelliklerden biri olan kendine ait, güncellenen bir işletim sistemi ile çalışıyor olması. Bu sayede satın almış olduğunuz ürünler her an güncel kalıyor, zaman içerisinde ek özellikler kazanıyor ve olabilecek güvenlik açıkları çok kısa sürede kapatılabiliyor.

HUB / HUB Plus / HUB 2 ürünleri önümüzdeki 4 hafta içerisinde 2.9 versiyon numaralı sürüme otomatik olarak güncellenecekler. Sistemin devre dışı (disarmed) olduğu durumda işletim sistemi güncellemesi tamamen otomatik olarak gerçekleşecek.

Artık HUB’lar arasında veri aktarımı yapılabiliyor

Yeni eklenen özelliklerden birisi artık HUB ayarlarının gerektiğinde yeni bir HUB’a aktarılabiliyor olması.

ajax malevich

Sistemde var olan HUB bir şekilde arızalandığında veya daha üst model bir HUB’a yükseltme yapılmak istendiğinde artık tüm bağlı cihaz ayarları, otomasyon senaryoları ve kullanıcı bilgileri kolayca yeni HUB’a aktarılabiliyor.

Yapılması gereken sadece yeni HUB’ı internete bağlamak, eskisini kapalı konuma getirmek ve uygulama üzerinden veri içeri alımını (data import) başlatmak ve talimatları takip etmek. 15 dakikadan kısa bir sürede tüm veriler yeni HUB’a aktarılmış oluyor.

İstenen cihazlar geçici olarak etkisiz hale getirilebiliyor

Güncelleme ile gelen bir diğer özellik de artık sisteme bağlı istenen bir cihazın, örneğin bir hareket sensörünün geçici olarak devre dışı bırakılabiliyor olması.

Herhangi bir montaj hatası, arıza veya düşük sinyal nedeniyle hatalı alarma neden olan bir sensörü tamamen sistemden silmek yerine geçici bir süre için devre dışı bırakabiliyorsunuz. Devre dışı bırakılmış cihazlar alarm sinyali veremiyor ve otomasyon senaryolarında kullanılamıyor.

Akıllı priz gibi cihazlar belirli zamanlı olarak çalıştırılabiliyor

Sadece Ajax Relay için geçerli olan Pulse modu artık akıllı priz ve duvar rölesinde de kullanılabiliyor.

Örneğin, dış mekan hareket sensörünüz izinsiz bir giriş tespit edip alarm verdiğinde duvar rolesi (wallswitch) veya akıllı prizi kullanarak 30 saniye boyunca dış aydınlatmaları yakıp, sonrasında eğer tehdit devam etmiyorsa otomatik olarak sönmelerini sağlayabiliyorsunuz.

Bunlarla sınırlı olmayan pek çok ek özellik OS Malevich 2.9 sürümünde kullanılabilir hale geliyor.