Neden Ajax Güvenlik & Alarm Sistemlerini Tercih etmeliyim?

Fonksiyonellik

Ajax güvenlik sistemi ile neler yapabilirim?

Satın alacağınız bir ajax alarm sistemi yangın, su baskını ve izinsiz giriş denetleme dedektörleri ile çok kolaylıkla genişletilebilir. Bunların yanı sıra ev veya iş yerinizdeki elektrikli cihazları da uzaktan kontrol edebilirsiniz. Ek dedektör ve diğer kontrol aygıtlarını peyderpey satın alarak mobil uygulamadan bir kaç tıklama yaparak sisteminize kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

.

Ajax güvenlik sistemi ürünleri gerçekten de HUB ile bu kadar uzaktan iletişim kurabiliyor mu?

Açık alanda yapılan testlerde dedektörler ile HUB maksimum 2000 metre mesafeden birbirleriyle iletiim kurabilmektedir. Elbetteki sizin deneyiminiz biraz daha farklı olabilir çünkü duvarlar, tavanlar ve diğer engeller iletişim mesafesini bir miktar kısaltacaktır. Montaj sırasında iletişim mesafesinden emin değilseniz Ajax güvenlik sistemi uygulaması üzerinden kolaylıkla sinyal seviyesi ölçümü yapabilir ve dedektörlerinizi uygun noktalara yerleştirebilirsiniz.

Ajax kablosuz güvenlik sistemindeki ürünler ne kadar sürede bir yeni pile ihtiyaç duyar?

Ajax ürünleri, eski kablolu sistemlerdekinin aksine pil ile çalışırlar. Bu amaçla Ajax mühendisleri enerji tasarruflu özel bir radyo sinyali protokolü geliştirmiştir. Bu sayede Ajax güvenlik ve alarm sisteminin parçaları olabildiğince uzun süre yeni pile ihtiyaç duymadan ev veya iş yerinizi korumaya devam ederler. Bu süre 7 yıla kadar çıkabilir. Etkileyici değil mi?

Peki herhangi bir ürünündeki pilin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu nasıl bileceksiniz??

Çok basit, akıllı telefonunuzda çalışan Ajax uygulaması size piller kritik derecede tükendiğinde size bilgilendirme gönderecek! Yine de eğer meraklıysanız, her an uygulama üzerinden her bir aygıtın pil seviyesini istediğiniz an kontrol edebilirsiniz.

Ajax güvenlik sistemini nasıl kontrol edeceğim?

Ajax güvenlik sistemini kontrol etmenin en kolay yolu IOS ve Android telefonlarda çalışan Ajax uygulamasını kullanmaktır. Uygulama üzerinden Ajax alarmınızı kurabilir veya kapatabilir, ayrıca sistemdeki her bir aygıta özel sayfalara girerek sinyal şiddeti, sıcaklık, pil seviyesi gibi ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer ek olarak satın aldıysanız, Ajax uzaktan kumanda (Space Control) ve/veya Ajax tuş takımı (Keypad) ile de sisteminizi kontrol edebilirsiniz.

Ajax ile senaryo kullanımı mümkün mü?

Elbette. Ajax güvenlik sistemi Ajax akıllı priz, Ajax duvar anahtarı ve Ajax röle aygıtları ile çeşitli durumlara göre veya zamana göre değişen senaryolar yaratmaya imkan vermektedir.

Uygun Ajax ürünlerini kullanarak örneğin, banyoda Ajax su baskını dedektörü (Leaks Protect) bir su sızıntısı tespit ettiğinde yine banyodaki elektrikli ısıtıcının otomatik olarak kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Evimdeki evcil hayvan veya robot süpürgem alarmın tetiklenmesine sebep olur mu?

Ajax güvenlik sistemine bağlı aygıtlar insan hareketini algılamak için özel dijital algoritmalar kullanırlar. Evcil hayvanlarınızın boyları 50cm’den kısa ve yaklaşık 20 kg’dan hafiflerse ajax sistemindeki dedektörler tarafından göz ardı edilmelerini sağlayabilirsiniz.

Kendim dışında farklı kullanıcıları sisteme ekleyebilir miyim?

Eğer tüm yetkilere sahip ana kullanıcı sizseniz tek bir sisteme 99 kişiye kadar kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Bunlar aile ferleri, iş arkadaşlarınız, çalışanlarınız veya komşularınız olabilir. Ekleyeceğiniz her bir kişinin yetkilerini de kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Ajax güvenlik kameralarını destekliyor mu?

Üçüncü parti güvenlik kameraları Ajax uygulamasına eklenerek uygulama içerisinden izleme yapılabilir. RTSP protokolünü destekleyen neredeyse tüm IP kameraları sisteme dahil edebileceğiniz gibi özel bir protokol üzerinden Hikvision, Uniview, Dahua ve Safire IP kamera ve DVR cihazlarını kolaylıkla uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Bildirimler

Acil bir durumda Ajax alarm sistemi beni nasıl bilgilendirecek?

Ajax güvenlik ve alarm sistemi, acil bir durumda cep telefonunuza anlık bildirim (push notification), SMS göndererek ve hatta telefon ederek sizi bilgilendirir. Bu bildirim yöntemlerini mobil telefonunuzda çalışan uygulama üzerinden kolayca seçebilirsiniz.

Ajax sistemi alarm durumlarını nasıl bu kadar hızlı bildirebiliyor?

Sistemin merkezindeki HUB sürekli olarak dedektörleri gözlemler ve aynı zamanda dedektörler de düzenli olarak HUB’a rapor gönderir. Sistemdeki herhangi bir dedektör tetiklendiğinde anında bilgiyi Hub’a iletir. Hub da sistem kullanıcısına alarm bilgisini cep telefonu üzerinden gönderir. Tüm bunlar milisaniyeler içerisinde gerçekleşir.

Sabotajın engellenmesi

Internet bağlantısı kesilirse ne olur?

Çevrimdışı durumda Ajax güvenlik sistemi de diğer profesyonel güvenlik sistemleri ile aynı şekilde çalışır. Dedektörler durumu gözetler ve Hub’a bilgi gönderir. Eğer herhangi bir tehlike varsa sistem Ajax dış mekan sireni ile 113 desibele varan ses şiddetinde bilgilendirme yapar.

Bir elektrik kesintisi olursa korunmasız mı kalacağım?

Hayır, Ajax güvenlik sistemi bir elektrik kesintisi olsa bile ev veya iş yerinizi korumaya devam eder. Tüm dedektörler pil ile çalışmaktadır ve merkez konumundaki HUB içerisinde de yedek bir güç kaynağı mevcuttur. Bu güç kaynağı, elektrik kesintisinde HUB’ın 16 saate kadar çalışmasına yetecek enerji sağlar. Şebeke elektriği geri geldiğinde HUB içerisindeki güç kaynağı otomatik olarak kendisini yeniden şarj eder.

Ajax sistemi hacker saldırılarına karşı güvenli mi?

Ajax kapalı bir eko sistemdir. Standart kullanılan algoritmalar yerine Ajax mühendisleri tamamen kendilerine özel algoritma, çözüm ve buluşlar yaparak olası güvenlik açığı ve hataların önüne geçmişlerdir. Ajax güvenlik sistemi içerisindeki aygıtlar birbirleriyle Jeweller isimli radyo iletişim teknolojisi ile haberleşir. Bu teknoloji ve kullanılan tüm yazılımlar Ajax sistemine özeldir ve çok katmanlı güvenlik sunan bu özellikler tamamen sıfırdan yaratılmıştır. Ajax güvenlik sisteminde kullanılan çevrim içi işletim sistemi, OS Malevich virüslerden etkilenmez. Bunun yanısıra işletim sistemi gelecekte var olabilecek tehditlere karşı da sürekli güncellenmektedir.

Ajax sisteminin iletişimi kesilebilir mi?

Diğer çoğu güvenlik sisteminin aksine Ajax olası alarm bildirimlerini kullanıcısına gönderebilmek için çift iletişim kanalı kullanır. Hücresel veri iletişimi ve geniş bant internet bağlantıları aynı anda aktiftir. Bir iletişim kanalında problem olduğunda hemen diğeri kullanılır. Örneğin GSM bağlantısında problem olduğunda sistem hemen Wi-Fi veya ethernet bağlantısına geçerek iletişimini kesintisiz olarak sürdürür.

HUB ile diğer aygıtlar arasındaki radyo sinyali engellenebilir mi?

Haberiniz olmadan mümkün değil! HUB sürekli olarak tüm dedektörleri gözlemler. Herhangi birisinden bile sinyal alamadığı an kullanıcı iletişim kaybı ile ilgili bilgilendirilir ve alarm tetiklenir. Aynı zamanda HUB, aygıt iletişim frekansında gürültü seviyesi yükseldiğinde veya bilinçli bir sinyal karışıklığı yapılmaya çalışıldığında da bilgilendirmede bulunur.

Ajax aygıtları arasındaki iletişime dışarıdan girişimde bulunulabilir mi?

Hayır. Tüm aygıt verileri, iletişim öncesinde değişken anahtarlama algoritması ile şifrelenmektedir. Ayrıca her aygıtın sahteciliği imkansız kılan kendisine has eşsiz bir kimliği vardır.

Profesyonel bir montaj servisine ihtiyacım var mı?

Arzu ederseniz tüm ürünlerin montajını, telefon uygulamasındaki yönlendirmeleri takip ederek kendiniz yapabilirsiniz. Diğer taraftan profesyonel bir montaj uzmanı aygıtları en uygun şekilde kurarak maksimum koruma sağlanmasını garanti eder. Elbette seçim sizin.

Ajax güvenlik sisteminin aylık masrafı ne kadardır?

Ajax güvenlik sistemini satın alıp montajını tamamladıktan sonra herhangi bir masrafı veya abonelik ücreti yoktur. Sadece eğer GSM hattı ile kullanmak isterseniz, internet data/ses paketi için servis sağlayıcınıza cüzi bir ödeme yapmanız gerekir.

Aklınıza gelebilecek tüm sorular için Smartmekan.com iletişim kanallarından satış ve destek ekibimize ulaşabilirsiniz.